Alicia has logged 141 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Vanity Fair

Vanity Fair

2018
×
Read the review Edit this entry  
31
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ma

Ma

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tickled

Tickled

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Pagemaster

The Pagemaster

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Young Adult

Young Adult

2011
×
Read the review Edit this entry  
18
Luce

Luce

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bug

Bug

2006
×
Read the review Edit this entry  
16
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Little Italy

Little Italy

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
Edit this entry  
14
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Drive

Drive

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Krampus

Krampus

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Pottersville

Pottersville

2017
×
Read the review Edit this entry  
04
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sword of Trust

Sword of Trust

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Misery

Misery

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sinister

Sinister

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Swiped

Swiped

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Swiped

Swiped

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★
Read the review Edit this entry