RSS feed for Alicia
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Cure

Cure

1997
×
★★½
Edit this entry  
11
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★
Edit this entry  
28
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
The Gift

The Gift

2000
×
★★
Edit this entry  
01
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★½
Edit this entry  
15
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★
Edit this entry  
22
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★
Edit this entry  
18
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★½
Edit this entry  
14
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★½
Edit this entry  
11
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★½
Edit this entry  
10
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★
Edit this entry  
09
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★½
Edit this entry  
03
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★
Edit this entry  
02
Aguirre: The Wrath of God

Aguirre: The Wrath of God

1972
×
★★★
Edit this entry  
01
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★½
Edit this entry  
31
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
Insidious: The Last Key

Insidious: The Last Key

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Marrowbone

Marrowbone

2017
×
★★½
Edit this entry  
03
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Veronica

Veronica

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★½
Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Kill List

Kill List

2011
×
★★
Edit this entry  
10
Testament of Youth

Testament of Youth

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★½
Edit this entry  
05
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★½
Edit this entry  
01
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Lore

Lore

2012
×
★★★
Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★½
Edit this entry  
20
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★
Edit this entry  
02
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Snowman

The Snowman

2017
×
★½
Edit this entry  
18
Flatliners

Flatliners

2017
×
★★
Edit this entry  
12
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Slither

Slither

2006
×
★★
Edit this entry  
10
The Poughkeepsie Tapes

The Poughkeepsie Tapes

2007
×
★★
Edit this entry