alicia has logged 193 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1903
×
★★½
Edit this entry  
27
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★½
Edit this entry  
24
Little Evil

Little Evil

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Game of Death

Game of Death

2011
×
Read the review Edit this entry  
20
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Merry Skeleton

The Merry Skeleton

1898
×
★★★
Edit this entry  
12
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Skeleton Frolics

Skeleton Frolics

1937
×
★★½
Edit this entry  
03
Swing You Sinners!

Swing You Sinners!

1930
×
★★★
Edit this entry  
03
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
★★★
Edit this entry  
03
The Old Man of the Mountain

The Old Man of the Mountain

1933
×
★★
Edit this entry  
03
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★½
Edit this entry  
03
Egyptian Melodies

Egyptian Melodies

1931
×
★★★
Edit this entry  
03
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
★★★★
Edit this entry  
03
Snow-White

Snow-White

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Freddie Mercury Story: Who Wants to Live Forever?

The Freddie Mercury Story: Who Wants to Live Forever?

2016
×
★★½
Edit this entry  
01
The Gift

The Gift

2014
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Library Book

The Library Book

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
Boredom

Boredom

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Vincent

Vincent

1982
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Funny Shave

A Funny Shave

1906
×
★★★½
Edit this entry  
20
Lennon or McCartney

Lennon or McCartney

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bob the Drag Queen: Suspiciously Large Woman

Bob the Drag Queen: Suspiciously Large Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jimi Hendrix

Jimi Hendrix

1973
×
★★★★
Edit this entry  
07
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kidnap

Kidnap

2017
×
★★
Edit this entry  
25
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Reward

The Reward

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
After Tomorrow

After Tomorrow

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider

Spider

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★
Edit this entry  
28
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Diagonal Symphony

Diagonal Symphony

1924
×
Edit this entry  
27
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Edit this entry  
26
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry