Sort by

alicja has logged 47 entries for films during June 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
Read the review Edit this entry  
29
Clue

Clue

1985
×
★★★
Edit this entry  
29
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Rough Night

Rough Night

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★½
Edit this entry  
24
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Bad Batch

The Bad Batch

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Youth in Revolt

Youth in Revolt

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
War Machine

War Machine

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Game

The Game

1997
×
★★★
Edit this entry  
18
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Song to Song

Song to Song

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Filth

Filth

2013
×
★½
Edit this entry  
17
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
15
Welcome to Me

Welcome to Me

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★½
Edit this entry  
14
Power Rangers

Power Rangers

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Edit this entry  
09
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★½
Edit this entry  
07
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Brain on Fire

Brain on Fire

2016
×
★½
Edit this entry  
06
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Alien³

Alien³

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry