RSS feed for alienauction

alienauction has logged 199 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
12
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Cat and the Moon

The Cat and the Moon

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
Read the review Edit this entry  
22
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★½
Edit this entry  
16
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Edit this entry  
10
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Altered States

Altered States

1980
×
★★★½
Edit this entry  
06
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Edit this entry  
30
Possession

Possession

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Corporate Animals

Corporate Animals

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★½
Edit this entry  
21
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Show Me Love

Show Me Love

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
Edit this entry  
09
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
Edit this entry  
09
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Penguin Highway

Penguin Highway

2018
×
Edit this entry  
29
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Edit this entry