• Doctor Sleep

    ★½

  • Joker

    ★★

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • The Lighthouse

    ½

  • The Perfect Date

    ½

  • The Silence

    ★★★½

  • Us

    ★★★★

  • Love, Simon

    ★★½

  • Eighth Grade

    ★★½

  • Lady Bird

    ½

  • Hidden Figures

    ★★★★½

  • The Edge of Seventeen

    ★★★

  • Moonlight

    ★★★★

  • Train to Busan

    ★★★★★

  • Bridge of Spies

    ★★★★½

  • Room

    ★★★★

  • No Escape

    ★★★½

  • Me and Earl and the Dying Girl

    ★★★★

  • Her

    ★★★½

  • World War Z

    ★★★★½

  • The Conjuring

    ★★★★

  • The Spectacular Now

    ★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★½

  • Shutter Island

    ★★★½

  • Julie & Julia

    ★★★½

  • Twilight

    ★★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★½

  • Rent

    ★★★★★

  • The 40 Year Old Virgin

    ★★★½

  • War of the Worlds

    ★★★★½

  • Hide and Seek

    ★★★★★

  • 13 Going on 30

    ★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★

  • Dawn of the Dead

    ★★★½

  • Calendar Girls

    ★★★½

  • 28 Days Later

    ★★★★

  • 8 Mile

    ★★★★

  • Signs

    ★★★★½

  • Get a Clue

    ★★★★

  • Scooby-Doo

    ★★★★

  • The Pianist

    ★★★★½

  • Spy Kids

    ★★★★

  • The Mummy

    ★★★★

  • Halloweentown

    ★★★★★

  • Matilda

    ★★★★½

  • Independence Day

    ★★★★½

  • The Craft

    ★★★★

  • Fargo

    ★★★★½

  • Manny & Lo

    ★★½

  • Grumpier Old Men

    ★★★★

  • Jumanji

    ★★★★

  • Outbreak

    ★★★

  • Ace Ventura: Pet Detective

    ★★★★

  • The Addams Family

    ★★★½

  • Misery

    ★★★½

  • Dead Poets Society

    ★★★★★

  • The 'Burbs

    ★★★½

  • The Great Outdoors

    ★★★★★

  • Beetlejuice

    ★★★½

  • Baby Boom

    ★★★½

  • The Shining

    ★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • Carrie

    ★★★½

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★½

  • Jaws

    ★★½

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★½

  • The Graduate

    ★★★★½

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★½

  • Rear Window

    ★★★½