Sort by

salma has logged 142 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Holding the Man

Holding the Man

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★½
Edit this entry  
05
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wonder

Wonder

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
An Education

An Education

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Manifesto

Manifesto

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Made in America

Made in America

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★½
Edit this entry  
06
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★½
Edit this entry  
30
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Arthur

Arthur

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Landline

Landline

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jab Harry Met Sejal

Jab Harry Met Sejal

2017
×
Edit this entry  
04
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sheikh Jackson

Sheikh Jackson

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gold

Gold

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry