• Perfect Strangers

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • All Eyes Off Me

  • Marina Abramovic: The Ugly Duckling

    ★★★

  • In the Time It Takes to Get There

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★

  • Dogtooth

    ★★★

  • Fish Tank

    ★★★

  • The Headless Woman

  • Elephant

    ★★★★

  • Broken Wings

    ★★½

  • Memento

    ★★★

  • Funny Games

    ★★★★

  • The Princess Bride

    ★★★★★

  • Full Metal Jacket

  • Raising Arizona

    ★★★½

  • House

    ★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★

  • A Woman Under the Influence

  • See No Evil

    ★★½

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★★

  • Last Year at Marienbad

    ★★★★

  • Breathless

  • Citizen Kane

  • Dance, Girl, Dance

    ★★