RSS feed for Alihesham

Alihesham has logged 15 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Edit this entry  
24
8½

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★
Edit this entry  
23
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Ciambra

The Ciambra

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Edit this entry  
15
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry