Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Game

The Game

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Escape The Undertaker

Escape The Undertaker

2021
×
Edit this entry  
09
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Edit this entry  
08
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★★
Edit this entry  
07
Malevolent

Malevolent

2018
×
★★
Edit this entry  
06
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Birds of Paradise

Birds of Paradise

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Monster

Monster

2003
×
★★★½
Edit this entry  
24
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nine Perfect Strangers

Nine Perfect Strangers

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
Edit this entry  
21
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★½
Edit this entry  
20
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Double Jeopardy

Double Jeopardy

1999
×
★★★
Edit this entry  
18
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Edit this entry  
14
Orphan

Orphan

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Insidious

Insidious

2010
×
★★★½
Edit this entry  
11
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Predestination

Predestination

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
Ma

Ma

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
He's All That

He's All That

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
After We Fell

After We Fell

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Dead of Night

Dead of Night

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Two Weeks Notice

Two Weeks Notice

2002
×
★★★½
Edit this entry  
28
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Edit this entry  
25
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Edit this entry