RSS feed for aliliciouz
  • The Boss Baby

    The Boss Baby

    ★★★★★

    A Billy Wilderesque character study set in our post-capitalism climate where literal humanistic ideals triumph over animal-centric materialism.

  • Good Time

    Good Time

    ★★★★

    "I, Robert Pattinson, star of the Twilight Saga, had a Good Time as well."

    *turns toward the camera and drinks a refreshing Sprite®
    *A Real Hero by Electric Youth plays over a blooper reel

    Did they seriously have to end the film like that?

  • Kick-Ass

    Kick-Ass

    ★★★★★

    Thanks for making me feel so depressed. I haven't seen this in years and so much has changed since then. Rest in peace guys with long hair, MySpace, movie theatres, The Prodigy, nick cage's acting career, etc...

  • Wild Strawberries

    Wild Strawberries

    ★★★★½

    To those who had a hard time digesting this, I recommend viewing The Color of Pomegranates and Taste of Cherry to fully understand the Fruit Trilogy.

  • Carnival of Souls

    Carnival of Souls

    ★★

    "I love how old atmospheric horror films don't rely on jump scares."

    Jump scares and atmosphere aren't necessarily mutually exclusive. In The Shining, when Jack chops Dick Hallorann with an axe or when the twins first appear, the loomy atmosphere juxtaposed to an unforseen tension reels us in.

    Unlike The Shining, Carnival of Souls fails to incorporate the two due to an overuse of jump scares nullifying any serious suspense.

  • Wasp

    Wasp

    ★★★

    Natalie Lane's character (Zoe) has a few parallels with Star (Sasha Lane) from American Honey in that they both struggle to feed their children and teach them values. The exception is Zoe does not completely abandon her children which leaves us emotionally conflicted towards her character.

    Though the film did end with a sense of ambiguity, I believe she should not have the right to raise her children singlehandedly. From an emotional standpoint, I can empathize with what separating a…

  • Blue Velvet

    Blue Velvet

    ★★★★★

    I need to find a man that gives sloppy lipstick kisses to the tune of In Dreams by Roy Orbison

  • Six Men Getting Sick

    Six Men Getting Sick

    ★★★★

    my reaction to inland empire

  • Southland Tales

    Southland Tales

    ★★★★

    Following Donnie Darko, Southland Tales transverses the traditional coming-of-age story to a dystopian post 9/11 future where pop culture and politics are one. Richard Kelly alienated viewers by satirizing where our society may lead to regarding consumer culture, terrorism, and reliance on fossil fuels.

    Unfortunately, the political subplot came across as far too heavy-handed (Kevin Smith actually cosplays as Karl Marx). Many of the unpleasant scenes, when blood-soaked and scarfaced Justin Timberlake covers a song by The Killers or Sean…

  • Demolition Man

    Demolition Man

    ★★★★

    Everytime Wesley Snipes says a one-liner, I look back and reflect on my life wondering how I ended up spending my freetime watching a blonde guy repeatedly roundhouse kick a short guy. I honestly zoned out for the rest of the movie and my life.

  • Nocturnal Animals

    Nocturnal Animals

    ★★★★★

    Kick-Ass got his ass kicked.

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★★

    How do you go from Superbad to this