Ali has logged 207 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rudy

Rudy

1993
×
★★★★
Edit this entry  
27
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Prince Avalanche

Prince Avalanche

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★
Edit this entry  
08
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Get Smart

Get Smart

2008
×
★★★★
Edit this entry  
14
Wedding Crashers

Wedding Crashers

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Journeyman

Journeyman

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
28
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fist Fight

Fist Fight

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★★
Edit this entry  
23
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
20
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Good Morning, Vietnam

Good Morning, Vietnam

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Two Weeks Notice

Two Weeks Notice

2002
×
★★★½
Edit this entry  
19
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Valkyrie

Valkyrie

2008
×
★★★★
Edit this entry  
12
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
Bill Hicks: One Night Stand

Bill Hicks: One Night Stand

1991
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Paper Towns

Paper Towns

2015
×
★★★½
Edit this entry  
03
Going in Style

Going in Style

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Man Up

Man Up

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Commitments

The Commitments

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Capote

Capote

2005
×
★★★★
Edit this entry  
23
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★★
Edit this entry