Ali has logged 21 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Woman in Black

The Woman in Black

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
23
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Sting

The Sting

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
20
Mama

Mama

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★★★
Edit this entry  
07
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Creed II

Creed II

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★½
Edit this entry