Alina ❁ has logged 290 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mulan

Mulan

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
First We Eat

First We Eat

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Photograph

The Photograph

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Smoke Signals

Smoke Signals

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cold War

Cold War

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Colette

Colette

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Night School

Night School

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Origin of the Species

Origin of the Species

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Grizzlies

The Grizzlies

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Arab Blues

Arab Blues

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Stand Still

Stand Still

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Origin of the Species

Origin of the Species

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ronnie's

Ronnie's

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tom Petty and the Heartbreakers: Runnin' Down a Dream

Tom Petty and the Heartbreakers: Runnin' Down a Dream

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Couch

Couch

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Eagle's Nest

The Eagle's Nest

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Little Nicky

Little Nicky

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nasrin

Nasrin

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Story of All of Us Women

The Story of All of Us Women

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Plant Collector

The Plant Collector

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stitch

Stitch

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scare

Scare

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pink and Blue

Pink and Blue

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
obscure origins

obscure origins

×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
ill, actually

ill, actually

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hatsu

Hatsu

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
For the woman on the floor

For the woman on the floor

×
★★★
Read the review Edit this entry