ALINA☁️ has logged 98 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
18
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
Edit this entry  
18
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
02
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
It

It

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Ballad of Jack and Rose

The Ballad of Jack and Rose

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Up

Up

2009
×
★★★★
Edit this entry  
23
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gravity and Me: The Force That Shapes Our Lives

Gravity and Me: The Force That Shapes Our Lives

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Marshall

Marshall

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Daddy's Home

Daddy's Home

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Similars

The Similars

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★½
Edit this entry  
25
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Hush

Hush

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
No Escape

No Escape

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Charlie St. Cloud

Charlie St. Cloud

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Brady Bunch Movie

The Brady Bunch Movie

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Desierto

Desierto

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
Edit this entry  
31
Her

Her

2013
×
Read the review Edit this entry  
29
Lion

Lion

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Two Faces of January

The Two Faces of January

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry