Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Aline

Aline

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Aline
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Aline’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Monica and Friends: Lessons

    Monica and Friends: Lessons 2021

    ★★★★ Watched by Aline 18 Mar 2022

    fofos

  • Turning Red

    Turning Red 2022

    ★★★★ Watched by Aline 16 Mar 2022

    🥺

  • Fresh

    Fresh 2022

    ★★★½ Watched by Aline 11 Mar 2022

    meu deusssssssss

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★½ Watched by Aline 06 Mar 2022

    gostosos 😭

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza 2021

    ★★★ Watched by Aline 22 Feb 2022

    estranho

  • Scream

    Scream 1996

    ★★★★★ Rewatched by Aline 17 Jan 2022

    fantástico!

  • Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

    Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts 2022

    ★★★★ Watched by Aline 02 Jan 2022

    <3<3<3<3<3<3<3

  • C'mon C'mon

    C'mon C'mon 2021

    ★★★★★ Watched by Aline 29 Dec 2021

    🥺

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home 2021

    ★★★★½ Watched by Aline 22 Dec 2021

    incrível 😭

  • The Neon Demon

    The Neon Demon 2016

    ★ Watched by Aline 12 Dec 2021

    ruim

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage 2021

    ★★ Watched by Aline 30 Nov 2021

    kkkkkkkkkkkk

  • The Humans

    The Humans 2021

    ★★★ Watched by Aline 29 Nov 2021

    calma aí que eu tenho medo de escuro

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 12
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro