Sort by

alinolivia has logged 138 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Colette

Colette

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
Edit this entry  
20
Love Actually

Love Actually

2003
×
Edit this entry  
17
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
Edit this entry  
15
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
Edit this entry  
10
It

It

2017
×
Edit this entry  
09
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
Edit this entry  
05
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
Edit this entry  
30
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
Edit this entry  
18
First Girl I Loved

First Girl I Loved

2016
×
Edit this entry  
17
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
Read prior review Edit this entry  
17
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
Read prior review Edit this entry  
15
Twilight

Twilight

2008
×
Read prior review Edit this entry  
11
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Read prior review Edit this entry  
09
On Chesil Beach

On Chesil Beach

2017
×
Edit this entry  
08
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Read prior review Edit this entry  
08
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
Edit this entry  
05
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Interstellar

Interstellar

2014
×
Edit this entry  
26
Becoming Astrid

Becoming Astrid

2018
×
Edit this entry  
24
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Border

Border

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Birthmarked

Birthmarked

2018
×
Edit this entry  
06
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★½
Edit this entry  
05
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Post

The Post

2017
×
Edit this entry  
17
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
Edit this entry  
16
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
Edit this entry  
14
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
Edit this entry  
13
A Futile and Stupid Gesture

A Futile and Stupid Gesture

2018
×
Edit this entry  
12
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
★★★½
Edit this entry  
07
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
31
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Manifesto

Manifesto

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Birthmarked

Birthmarked

2018
×
Edit this entry  
22
Mona Lisa Smile

Mona Lisa Smile

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
Edit this entry  
17
Tårtgeneralen

Tårtgeneralen

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
Read prior review Edit this entry