Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★
Edit this entry  
03
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★
Edit this entry  
29
Attica

Attica

2021
×
Edit this entry  
28
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★
Edit this entry  
27
Serpico

Serpico

1973
×
★★★½
Edit this entry  
23
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★
Edit this entry  
22
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Edit this entry  
19
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Edit this entry  
19
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★
Edit this entry  
28
Black Widow

Black Widow

2021
×
Edit this entry  
27
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Master

The Master

2012
×
★★½
Edit this entry  
16
A Hero

A Hero

2021
×
Edit this entry  
10
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★
Edit this entry  
08
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Edit this entry  
31
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★
Edit this entry  
31
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Elena

Elena

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
Detachment

Detachment

2011
×
★★★
Edit this entry  
20
The Merry Widow

The Merry Widow

1934
×
★½
Edit this entry  
29
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★½
Edit this entry  
25
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★
Edit this entry  
23
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★½
Edit this entry  
24
Squid Game

Squid Game

2021
×
Edit this entry  
22
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
Edit this entry  
15
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
Edit this entry  
02
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
Edit this entry  
02
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
Edit this entry  
01
The Matrix

The Matrix

1999
×
Edit this entry  
30
Ten

Ten

2002
×
★★★
Edit this entry  
27
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Small Town

The Small Town

1997
×
★★½
Edit this entry  
16
CODA

CODA

2021
×
★★
Edit this entry  
14
Europa

Europa

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
Edit this entry  
13
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
Edit this entry  
10
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Easy Street

Easy Street

1917
×
★★★
Edit this entry  
08
Shoulder Arms

Shoulder Arms

1918
×
★★★
Edit this entry  
08
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★½
Edit this entry