Sort by

Alireza has logged 89 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★½
Edit this entry  
25
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★
Edit this entry  
23
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★½
Edit this entry  
24
Squid Game

Squid Game

2021
×
Edit this entry  
22
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
Edit this entry  
15
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
Edit this entry  
02
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
Edit this entry  
02
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
Edit this entry  
01
The Matrix

The Matrix

1999
×
Edit this entry  
30
Ten

Ten

2002
×
★★★
Edit this entry  
27
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Small Town

The Small Town

1997
×
★★½
Edit this entry  
16
CODA

CODA

2021
×
★★
Edit this entry  
14
Europa

Europa

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
Edit this entry  
13
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
Edit this entry  
10
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Easy Street

Easy Street

1917
×
★★★
Edit this entry  
08
Shoulder Arms

Shoulder Arms

1918
×
★★★
Edit this entry  
08
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★½
Edit this entry  
06
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
Edit this entry  
05
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Duck, You Sucker

Duck, You Sucker

1971
×
★★★★
Edit this entry  
24
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★
Edit this entry  
23
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★½
Edit this entry  
22
Kes

Kes

1969
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Element of Crime

The Element of Crime

1984
×
★★
Edit this entry  
15
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★½
Edit this entry  
12
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Edit this entry  
03
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★½
Edit this entry  
03
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rope

Rope

1948
×
★★½
Edit this entry  
02
Notorious

Notorious

1946
×
★★
Edit this entry  
01
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★½
Edit this entry  
31
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Ten

Ten

2002
×
★★½
Edit this entry  
30
Jaws

Jaws

1975
×
Edit this entry  
28
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry