Sort by

Alireza has logged 27 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Ten

Ten

2002
×
★★½
Edit this entry  
30
Jaws

Jaws

1975
×
Edit this entry  
28
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Beekeeper

The Beekeeper

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Voyage to Cythera

Voyage to Cythera

1984
×
★★½
Edit this entry  
23
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★½
Edit this entry  
23
First Graders

First Graders

1984
×
★½
Edit this entry  
23
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★
Edit this entry  
21
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★
Edit this entry  
19
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
Read the review Edit this entry  
16
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Edit this entry  
15
3 Godfathers

3 Godfathers

1948
×
★★½
Edit this entry  
15
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★
Edit this entry  
13
The Searchers

The Searchers

1956
×
★½
Edit this entry  
13
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
10
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Edit this entry  
02
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry