RSS feed for alisfr182
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★★

    One of the best movies i've ever seen.
    Well this is called a masterpiece

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I could feel the pain and suffer jesee carry on and i'm glad he finally find comfort and joy in his life , he really deserve it

  • Zombieland

    Zombieland

    ★★★

    "Time to nutt up or shut up"
    Hilarious movie with amazing cast and funny characters

  • Toy Story 4

    Toy Story 4

    ★★★★

    It's funny and emotional , the new characters are amazing and memorable . Totally it's so enjoyable to watch

  • Inglourious Basterds

    Inglourious Basterds

    ★★★★★

    "This might just be my masterpiece"
    One of best tarantino's movies with memorable characters and strong acting .

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★½

    It was so unique and a little disturbing, i like Hereditay more than this but it's a journey you should go

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★½

    One of the best actions i've ever seen ,
    This movie just gets better and better

  • The Dead Don't Die

    The Dead Don't Die

    ★★★

    This movie is unusually great , smart , unique . Adam Driver is hilarious

  • John Wick: Chapter 2

    John Wick: Chapter 2

    ★★★

    Much better than the first one ,btw opening scene was amazing

  • The Shining

    The Shining

    ★★★★

    It was a great pyschological horror movie with unforgetable moments . The music is just amazing and you can feel the fear , that last scene shocks and leaves people with questions.

  • John Wick

    John Wick

    ★★

    this movie proved that" theon greyjoy" has been always stupid

  • The Game

    The Game

    ★★★★½

    It was brilliant and smart , the moment you tought that you knew what was going on then something happened and surprised