ali has logged 263 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Chappaquiddick

Chappaquiddick

2017
×
★★★
Edit this entry  
31
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★½
Edit this entry  
30
Black Mirror: The Waldo Moment

Black Mirror: The Waldo Moment

2013
×
Edit this entry  
30
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★½
Edit this entry  
30
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
½
Edit this entry  
29
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★
Edit this entry  
28
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
28
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★½
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Vice

Vice

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
22
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Black Mirror: White Bear

Black Mirror: White Bear

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Black Mirror: Be Right Back

Black Mirror: Be Right Back

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Limitless

Limitless

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★½
Edit this entry  
16
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
½
Edit this entry  
11
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★½
Edit this entry  
10
Life Itself

Life Itself

2018
×
★½
Edit this entry  
07
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
Edit this entry  
02
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Lili

Lili

1953
×
★★★½
Edit this entry  
29
George Lucas in Love

George Lucas in Love

1999
×
½
Edit this entry  
29
Industrial Light & Magic: Creating the Impossible

Industrial Light & Magic: Creating the Impossible

2010
×
★★
Edit this entry  
26
Cimarron

Cimarron

1931
×
Edit this entry  
25
The Jazz Singer

The Jazz Singer

1927
×
Edit this entry  
23
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★★
Edit this entry  
21
Grand Hotel

Grand Hotel

1932
×
★★½
Edit this entry  
21
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★★★
Edit this entry  
20
Green Book

Green Book

2018
×
½
Edit this entry  
20
The Roman Spring of Mrs. Stone

The Roman Spring of Mrs. Stone

1961
×
★★★
Edit this entry  
20
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★
Edit this entry  
18
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry