ali has logged 19 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★
Edit this entry  
29
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
Hitchcock/Truffaut

Hitchcock/Truffaut

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Romance

Romance

1930
×
★★
Edit this entry  
24
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Alps

Alps

2011
×
★★★
Edit this entry  
07
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
★★★★
Edit this entry  
04
A Star Is Born

A Star Is Born

1976
×
★★★
Edit this entry  
04
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
½
Edit this entry  
03
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★
Edit this entry  
03
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
½
Edit this entry  
02
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Edit this entry  
01
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Edit this entry