RSS feed for Alison
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Satanis: The Devil's Mass

Satanis: The Devil's Mass

1970
×
★★★
Edit this entry  
05
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
Edit this entry  
05
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mayhem

Mayhem

2017
×
Edit this entry  
05
The Fall

The Fall

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Urban Rashomon

Urban Rashomon

2013
×
★★★½
Edit this entry  
04
Shall We Dance

Shall We Dance

1937
×
Edit this entry  
04
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★½
Edit this entry  
04
Merrily We Live

Merrily We Live

1938
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Night of the Iguana

The Night of the Iguana

1964
×
★★★½
Edit this entry  
03
Decision Before Dawn

Decision Before Dawn

1951
×
★★★
Edit this entry  
02
Five Star Final

Five Star Final

1931
×
★★★★
Edit this entry  
01
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
Edit this entry  
01
Black Caesar

Black Caesar

1973
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Amazing Dr. Clitterhouse

The Amazing Dr. Clitterhouse

1938
×
★★★
Edit this entry  
01
Two Seconds

Two Seconds

1932
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Moonlighter

The Moonlighter

1953
×
★★½
Edit this entry  
31
Nazi Concentration Camps

Nazi Concentration Camps

1945
×
★★★★
Edit this entry  
31
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
31
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Out-of-Towners

The Out-of-Towners

1970
×
★★★
Edit this entry  
31
Hell's House

Hell's House

1932
×
★★★
Edit this entry  
31
The Slender Thread

The Slender Thread

1965
×
★★★½
Edit this entry  
31
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★
Edit this entry  
30
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★
Edit this entry  
30
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Deadly Affair

The Deadly Affair

1966
×
★★★
Edit this entry  
30
The Pawnbroker

The Pawnbroker

1964
×
★★★½
Edit this entry  
30
Anna Christie

Anna Christie

1930
×
★★½
Edit this entry  
29
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
Edit this entry  
29
Dead Heat

Dead Heat

1988
×
Edit this entry  
28
The Sin of Nora Moran

The Sin of Nora Moran

1933
×
★★★½
Edit this entry  
28
Fear of Fear

Fear of Fear

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
27
A Day's Pleasure

A Day's Pleasure

1919
×
★★★½
Edit this entry  
27
Calamity Jane

Calamity Jane

1953
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Silver Cord

The Silver Cord

1933
×
★★★★
Edit this entry  
26
Illegal

Illegal

1955
×
★★★
Edit this entry  
26
Spitfire

Spitfire

1934
×
★★
Edit this entry  
25
Red, White & Wasted

Red, White & Wasted

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Mære

Mære

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
Friend of a Friend

Friend of a Friend

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Just the I.T. Guy

Just the I.T. Guy

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Catatonic

Catatonic

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Death Walks on Nitrate

Death Walks on Nitrate

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Attack of the Demons

Attack of the Demons

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
Being Natural

Being Natural

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Climate of the Hunter

Climate of the Hunter

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Pen Pals

Pen Pals

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
Decapitato: Consequenze Mortali

Decapitato: Consequenze Mortali

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Best Friends Forever

Best Friends Forever

2018
×
★★★
Edit this entry