RSS feed for Alison

Alison has logged 919 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Us

Us

2019
×
Edit this entry  
31
Another Thin Man

Another Thin Man

1939
×
Edit this entry  
31
The Thin Man Goes Home

The Thin Man Goes Home

1944
×
Read prior review Edit this entry  
31
Shadow of the Thin Man

Shadow of the Thin Man

1941
×
Edit this entry  
31
After the Thin Man

After the Thin Man

1936
×
Edit this entry  
30
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
Edit this entry  
30
Never So Few

Never So Few

1959
×
★★½
Edit this entry  
29
Born Yesterday

Born Yesterday

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
Edit this entry  
29
The Hoodlum Saint

The Hoodlum Saint

1946
×
★★★
Edit this entry  
29
Repeat Performance

Repeat Performance

1947
×
★★★½
Edit this entry  
28
Run for Cover

Run for Cover

1955
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Killing

The Killing

1956
×
Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Read prior review Edit this entry  
27
Conflict

Conflict

1945
×
★★★½
Edit this entry  
27
Pillow to Post

Pillow to Post

1945
×
★★★½
Edit this entry  
27
Flamingo Road

Flamingo Road

1949
×
★★★½
Edit this entry  
27
Background to Danger

Background to Danger

1943
×
★★★
Edit this entry  
26
The Cincinnati Kid

The Cincinnati Kid

1965
×
★★★★
Edit this entry  
26
Young Winston

Young Winston

1972
×
★★★
Edit this entry  
25
Best in Show

Best in Show

2000
×
Edit this entry  
25
Topper Takes a Trip

Topper Takes a Trip

1938
×
★★★
Edit this entry  
25
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
Edit this entry  
25
Tenth Avenue Angel

Tenth Avenue Angel

1948
×
★★★
Edit this entry  
24
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
Edit this entry  
24
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
Read the review Edit this entry  
24
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Man Who Came to Dinner

The Man Who Came to Dinner

1942
×
Edit this entry  
24
In the Good Old Summertime

In the Good Old Summertime

1949
×
★★★
Edit this entry  
23
The Heavenly Body

The Heavenly Body

1944
×
Edit this entry  
23
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
Edit this entry  
23
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★
Edit this entry  
23
Gaslight

Gaslight

1940
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
Edit this entry  
23
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
Edit this entry  
22
Double Wedding

Double Wedding

1937
×
Read prior review Edit this entry  
21
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
Edit this entry  
21
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
Edit this entry  
21
Bullets or Ballots

Bullets or Ballots

1936
×
★★★
Edit this entry  
20
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Criss Cross

Criss Cross

1949
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Reckless Moment

The Reckless Moment

1949
×
★★★★
Edit this entry  
18
Payment on Demand

Payment on Demand

1951
×
★★★
Edit this entry  
18
He Was Her Man

He Was Her Man

1934
×
★★★
Edit this entry  
16
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★
Edit this entry  
15
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
Edit this entry