RSS feed for Alison

Alison has logged 80 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Read prior review Edit this entry  
30
The Key

The Key

1934
×
★★★
Edit this entry  
29
Black Book

Black Book

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
28
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★★
Edit this entry  
28
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Edit this entry  
27
Lust in the Dust

Lust in the Dust

1984
×
★★★
Edit this entry  
27
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Edit this entry  
27
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Blue Dahlia

The Blue Dahlia

1946
×
★★★
Edit this entry  
27
Three O'Clock High

Three O'Clock High

1987
×
★★★½
Edit this entry  
26
Operation Petticoat

Operation Petticoat

1959
×
★★★½
Edit this entry  
26
Saturday Night and Sunday Morning

Saturday Night and Sunday Morning

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Boy with Green Hair

The Boy with Green Hair

1948
×
★★★
Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Hammerhead

Hammerhead

1968
×
★★½
Edit this entry  
23
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Police Connection

The Police Connection

1973
×
★★★½
Edit this entry  
22
Gunman's Walk

Gunman's Walk

1958
×
★★★½
Edit this entry  
21
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
Edit this entry  
20
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
20
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Sweet Kill

Sweet Kill

1972
×
★★★
Edit this entry  
20
Soul Hustler

Soul Hustler

1973
×
★★★
Edit this entry  
20
Getting Straight

Getting Straight

1970
×
★★★★
Edit this entry  
19
Cat Ballou

Cat Ballou

1965
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Wrecking Crew

The Wrecking Crew

1968
×
★★
Edit this entry  
17
Samurai III: Duel at Ganryu Island

Samurai III: Duel at Ganryu Island

1956
×
★★★½
Edit this entry  
16
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
High Life

High Life

2018
×
Edit this entry  
15
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Edit this entry  
14
Night of the Eagle

Night of the Eagle

1962
×
★★★½
Edit this entry  
14
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★
Edit this entry  
14
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Hangover Square

Hangover Square

1945
×
★★★★
Edit this entry  
13
Lady by Choice

Lady by Choice

1934
×
★★★½
Edit this entry  
13
Splendor in the Grass

Splendor in the Grass

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The China Syndrome

The China Syndrome

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Whoever Slew Auntie Roo?

Whoever Slew Auntie Roo?

1971
×
★★★
Edit this entry