Highest rated films

  • Zodiac

    ★★★★½

  • Hot Fuzz

    ★★★★

  • The Mist

    ★★★★

  • Superbad

    ★★★½

  • Knocked Up

    ★★★½

  • 28 Weeks Later

    ★★★½

  • Reno 911!: Miami

    ★★★½

  • Juno

    ★★★

  • Children of Men

    ★★★★★

  • The Queen

    ★★★★

  • Curse of the Golden Flower

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 30 Films watched
  • 2.5 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

Curse of the Golden Flower

Jan 12

Last Film

Juno

Dec 27

Genres, Countries & Languages

Action
12 films
Drama
11 films
Comedy
11 films
Thriller
8 films
Horror
7 films
Crime
6 films
Sci Fi
6 films
Adventure
5 films
Romance
4 films
Fantasy
3 films
USA
27 films
UK
6 films
Germany
2 films
France
2 films
Italy
1 film
Spain
1 film
Hong Kong
1 film
Canada
1 film
China
1 film
Australia
1 film
English
29 films
Spanish
3 films
French
3 films
Chinese
3 films
Japanese
2 films
German
2 films
Hindi
1 film
Latin
1 film
Cantonese
1 film

Breakdown

2007 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Children of Men
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

I Now Pronounce You Chuck & Larry
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Zodiac
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Aqua Teen Hunger Force Colon Movie Film for Theaters
Average weighted rating:

3.2

Films Alison watched in 2007

  • Juno
  • I Am Legend
  • The Darjeeling Limited
  • The Mist
  • Beowulf
  • American Gangster
  • Saw IV
  • Dan in Real Life
  • Resident Evil: Extinction
  • 3:10 to Yuma
  • Halloween
  • War
  • Superbad
  • Rush Hour 3
  • The Simpsons Movie
  • I Now Pronounce You Chuck & Larry
  • Transformers
  • Knocked Up
  • Pirates of the Caribbean: At World's End
  • 28 Weeks Later
  • Spider-Man 3
  • Hot Fuzz
  • Aqua Teen Hunger Force Colon Movie Film for Theaters
  • The Hills Have Eyes 2
  • The Number 23
  • Zodiac
  • The Queen
  • Reno 911!: Miami
  • Children of Men
  • Curse of the Golden Flower

World Map

Highly rated films Alison is yet to see

  • Playing
  • Heima
  • Dangerous Days: Making 'Blade Runner'
  • Persepolis
  • Tom Petty and the Heartbreakers: Runnin' Down a Dream
  • The Trap: What Happened to Our Dream of Freedom
  • Estômago: A Gastronomic Story
  • The Diving Bell and the Butterfly

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more