Highest rated films

  • A Serious Man

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★½

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★½

  • Moon

    ★★★★½

  • Zombieland

    ★★★★

  • District 9

    ★★★★

  • (500) Days of Summer

    ★★★½

  • The Hangover

    ★★★½

  • The Wrestler

    ★★★★½

  • Gran Torino

    ★★★★

  • Paranormal Activity

    ★★★★

  • Revolutionary Road

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 32 Films watched
  • 2.7 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

Avatar

Jan 5

Last Film

Fantastic Mr. Fox

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
11 films
Sci Fi
10 films
Action
10 films
Thriller
7 films
Comedy
7 films
Horror
6 films
Adventure
6 films
Mystery
5 films
Crime
4 films
Fantasy
3 films
USA
31 films
UK
8 films
Germany
8 films
Canada
3 films
France
2 films
Italy
1 film
English
32 films
French
4 films
Spanish
2 films
Italian
2 films
German
2 films
Portuguese
1 film
Swedish
1 film
Xhosa
1 film
Yiddish
1 film

Breakdown

2009 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Inglourious Basterds
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Halloween II
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Inglourious Basterds
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Teenage Paparazzo
Average weighted rating:

3.3

Films Alison watched in 2009

  • Fantastic Mr. Fox
  • Sherlock Holmes
  • Ninja Assassin
  • Halloween II
  • A Serious Man
  • Where the Wild Things Are
  • Paranormal Activity
  • Zombieland
  • Teenage Paparazzo
  • The Informant!
  • Orphan
  • 9
  • Gamer
  • Moon
  • Inglourious Basterds
  • District 9
  • (500) Days of Summer
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Brüno
  • Public Enemies
  • The Hangover
  • Terminator Salvation
  • Star Trek
  • The Soloist
  • The Last House on the Left
  • Watchmen
  • Push
  • Revolutionary Road
  • The Wrestler
  • My Bloody Valentine
  • Gran Torino
  • Avatar

World Map

Highly rated films Alison is yet to see

  • Mary and Max
  • The Secret in Their Eyes
  • Gurren Lagann The Movie: The Lights in the Sky Are Stars
  • About Elly
  • A Prophet
  • Castaway on the Moon
  • Emma
  • The White Meadows

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more