2011

Alison Major Alison Major’s year in review

Alison’s highest rated films

  • Midnight in Paris

    ★★★★½

  • The Skin I Live In

    ★★★★

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★

  • Drive

    ★★★★

  • Ghostbusters

    ★★★★

  • Hugo

    ★★★½

  • Cedar Rapids

    ★★★½

  • Source Code

    ★★★½

  • Contagion

    ★★★½

  • The Help

    ★★★½

  • Bridesmaids

    ★★★½

  • Fast Five

    ★★★½

  • X-Men: First Class

    ★★★½

  • Super 8

    ★★★½

  • Paranormal Activity 3

    ★★★½

  • Rise of the Planet of the Apes

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 33 Films watched
  • 2.8 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

The Mechanic

Jan 28

Last Film

The Girl with the Dragon Tattoo

Dec 20

Genres, Countries & Languages

Thriller
12 films
Action
11 films
Sci Fi
11 films
Drama
10 films
Comedy
10 films
Mystery
7 films
Adventure
7 films
Crime
6 films
Horror
6 films
Fantasy
4 films
USA
32 films
Spain
2 films
Canada
2 films
UK
2 films
Sweden
1 film
India
1 film
Norway
1 film
France
1 film
English
32 films
Spanish
5 films
French
3 films
Cantonese
2 films
German
2 films
Norwegian
2 films
Italian
1 film
Japanese
1 film
Chinese
1 film
Portuguese
1 film

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Drive
Average weighted rating:

4.0

Lowest Average

Green Lantern
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Drive
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Cedar Rapids
Average weighted rating:

2.9

Films Alison watched in 2011

  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Hugo
  • The Skin I Live In
  • The Muppets
  • Paranormal Activity 3
  • The Thing
  • Ghostbusters
  • The Ides of March
  • 50/50
  • Final Destination 5
  • Drive
  • Contagion
  • The Help
  • Our Idiot Brother
  • Fright Night
  • Green Lantern
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Captain America: The First Avenger
  • Horrible Bosses
  • Transformers: Dark of the Moon
  • Bridesmaids
  • Midnight in Paris
  • Super 8
  • X-Men: First Class
  • Fast Five
  • Thor
  • Scream 4
  • Source Code
  • Paul
  • Cedar Rapids
  • Drive Angry
  • Battle: Los Angeles
  • The Mechanic

World Map

Highly rated films Alison missed

  • Lady Gaga Presents: The Monster Ball Tour at Madison Square Garden
  • A Separation
  • Much Ado About Nothing
  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • Samsara
  • All Watched Over by Machines of Loving Grace
  • National Theatre Live: Frankenstein
  • The Turin Horse

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more