alkyone has logged 29 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
Edit this entry  
30
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★
Edit this entry  
29
Atonement

Atonement

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
Moonlighting

Moonlighting

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
House of Tolerance

House of Tolerance

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
To Die For

To Die For

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★
Edit this entry  
23
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
RockNRolla

RockNRolla

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Edit this entry  
15
Lolita

Lolita

1997
×
★★★★
Edit this entry  
14
Love

Love

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hellraiser: Inferno

Hellraiser: Inferno

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Her

Her

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry