Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★½
Edit this entry  
31
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
28
INU-OH

INU-OH

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Ballad of Narayama

The Ballad of Narayama

1958
×
★★★★
Edit this entry  
22
Saving My Stupid Youth

Saving My Stupid Youth

2014
×
Read the review Edit this entry  
22
Kagero-za

Kagero-za

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Legend of the Stardust Brothers

The Legend of the Stardust Brothers

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Song of Home

Song of Home

1925
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
I Want to Hear the Wind's Song

I Want to Hear the Wind's Song

1998
×
Read the review Edit this entry  
15
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Edit this entry  
12
Rilakkuma and Kaoru

Rilakkuma and Kaoru

2019
×
Edit this entry  
12
Séance

Séance

2000
×
★★★★
Edit this entry  
11
Intimacies

Intimacies

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Quartet

Quartet

2017
×
Edit this entry  
07
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★
Edit this entry  
07
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
Talking Head

Talking Head

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
First Love

First Love

2022
×
Edit this entry  
04
D.P.

D.P.

2021
×
Edit this entry  
03
Tokyo Sonata

Tokyo Sonata

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
When a Woman Ascends the Stairs

When a Woman Ascends the Stairs

1960
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★½
Edit this entry  
29
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Edit this entry  
29
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Edit this entry  
28
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Edit this entry  
26
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
Azumanga Daioh

Azumanga Daioh

2002
×
Edit this entry  
19
The Wayward Cloud

The Wayward Cloud

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Hole

The Hole

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
Edit this entry  
12
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Edit this entry  
20
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★
Edit this entry  
18
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
One Piece Film Red

One Piece Film Red

2022
×
Edit this entry  
16
One Piece: Baron Omatsuri and the Secret Island

One Piece: Baron Omatsuri and the Secret Island

2005
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Tatami Galaxy

The Tatami Galaxy

2010
×
Read the review Edit this entry  
14
Kizumonogatari Part 3: Reiketsu

Kizumonogatari Part 3: Reiketsu

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Kizumonogatari Part 2: Nekketsu

Kizumonogatari Part 2: Nekketsu

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Fast & Feel Love

Fast & Feel Love

2022
×
★★★★
Edit this entry  
13
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
12
NEKO-MIMI

NEKO-MIMI

1993
×
★★★★
Edit this entry  
08
Serpent

Serpent

1925
×
★★★
Edit this entry  
05
Poem

Poem

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Mandala

Mandala

1971
×
★★★★
Edit this entry