Sort by

Allen has logged 548 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
When a Woman Ascends the Stairs

When a Woman Ascends the Stairs

1960
×
★★★★
Edit this entry  
30
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★½
Edit this entry  
29
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Edit this entry  
29
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Edit this entry  
28
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Edit this entry  
26
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
Azumanga Daioh

Azumanga Daioh

2002
×
Edit this entry  
19
The Wayward Cloud

The Wayward Cloud

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Hole

The Hole

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
Edit this entry  
12
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Edit this entry  
20
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★
Edit this entry  
18
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
One Piece Film Red

One Piece Film Red

2022
×
Edit this entry  
16
One Piece: Baron Omatsuri and the Secret Island

One Piece: Baron Omatsuri and the Secret Island

2005
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Tatami Galaxy

The Tatami Galaxy

2010
×
Read the review Edit this entry  
14
Kizumonogatari Part 3: Reiketsu

Kizumonogatari Part 3: Reiketsu

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Kizumonogatari Part 2: Nekketsu

Kizumonogatari Part 2: Nekketsu

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Fast & Feel Love

Fast & Feel Love

2022
×
★★★★
Edit this entry  
13
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
12
NEKO-MIMI

NEKO-MIMI

1993
×
★★★★
Edit this entry  
08
Serpent

Serpent

1925
×
★★★
Edit this entry  
05
Poem

Poem

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Mandala

Mandala

1971
×
★★★★
Edit this entry  
04
This Transient Life

This Transient Life

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
29
House

House

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Room

The Room

2003
×
★★★½
Edit this entry  
28
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★½
Edit this entry  
26
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
23
GOOTARIPUTRA

GOOTARIPUTRA

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ghost Town at Dawn

Ghost Town at Dawn

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Vision d'une Schizophrene

Vision d'une Schizophrene

1990
×
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
14
Pinocchio Pipenose Household Dilemma

Pinocchio Pipenose Household Dilemma

1994
×
Read the review Edit this entry  
13
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Crazy Family

The Crazy Family

1984
×
★★★★
Edit this entry  
03
This Is England

This Is England

2006
×
★★★½
Edit this entry  
01
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
28
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Tragedy of

The Tragedy of "W"

1984
×
★★★½
Edit this entry  
26
Endless Desire

Endless Desire

1958
×
★★★½
Edit this entry  
25
Retribution

Retribution

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Edit this entry