Sort by

Allen has logged 43 entries for films during February 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
★★★
Edit this entry  
27
Lost Chapter of Snow: Passion

Lost Chapter of Snow: Passion

1985
×
★★★
Edit this entry  
27
Typhoon Club

Typhoon Club

1985
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Edit this entry  
26
Out 1

Out 1

1971
×
Read the review Edit this entry  
25
Love Hotel

Love Hotel

1985
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Catch

The Catch

1983
×
★★★½
Edit this entry  
24
P. P. Rider

P. P. Rider

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sailor Suit and Machine Gun

Sailor Suit and Machine Gun

1981
×
★★★★
Edit this entry  
23
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Edit this entry  
22
Dreamy Fifteen

Dreamy Fifteen

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★
Edit this entry  
22
Labyrinth of Dreams

Labyrinth of Dreams

1997
×
★★★★
Edit this entry  
20
Blissfully Yours

Blissfully Yours

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Mysterious Object at Noon

Mysterious Object at Noon

2000
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
Read the review Edit this entry  
16
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Survive Style 5+

Survive Style 5+

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
We Are Little Zombies

We Are Little Zombies

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★
Edit this entry  
11
Z

Z

1969
×
★★★★
Edit this entry  
10
Kamikaze Girls

Kamikaze Girls

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The War Game

The War Game

1966
×
★★★★
Edit this entry  
09
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Flying Luna Clipper

The Flying Luna Clipper

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dead Leaves

Dead Leaves

2004
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Pied Piper

The Pied Piper

1986
×
★★½
Edit this entry  
06
Comet in Moominland

Comet in Moominland

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Central Station

Central Station

1998
×
★★★½
Edit this entry  
05
Rio, Zona Norte

Rio, Zona Norte

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Barber Westchester

Barber Westchester

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
The Secret Formula

The Secret Formula

1965
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Hole

The Hole

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nezha Conquers the Dragon King

Nezha Conquers the Dragon King

1979
×
★★★½
Edit this entry  
04
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Day a Pig Fell Into the Well

The Day a Pig Fell Into the Well

1996
×
★★★
Edit this entry  
04
Macario

Macario

1960
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★½
Edit this entry  
03
The Tale of Zatoichi

The Tale of Zatoichi

1962
×
★★★½
Edit this entry