Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
CODA

CODA

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Wolf

Wolf

2021
×
★½
Edit this entry  
03
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★½
Edit this entry  
01
Disney's FastPass: A Complicated History

Disney's FastPass: A Complicated History

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
The Princess Switch 3: Romancing the Star

The Princess Switch 3: Romancing the Star

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
Read the review Edit this entry  
23
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
12
Belfast

Belfast

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
Edit this entry  
08
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Flowers of St. Francis

The Flowers of St. Francis

1950
×
Read the review Edit this entry  
20
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dune

Dune

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
Read the review Edit this entry  
15
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
Read the review Edit this entry