Sort by

Allison M. has logged 632 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Nowhere Inn

The Nowhere Inn

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Humans

The Humans

2021
×
Read the review Edit this entry  
31
The Velvet Queen

The Velvet Queen

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Long Way Down

A Long Way Down

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Counter Investigation

Counter Investigation

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bravetown

Bravetown

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Reaching for the Moon

Reaching for the Moon

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Underground Railroad

The Underground Railroad

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed

Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paris by Night

Paris by Night

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Modigliani

Modigliani

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Crime Insiders

Crime Insiders

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Maeve

Maeve

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Her Socialist Smile

Her Socialist Smile

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The ABCs of Death

The ABCs of Death

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Disconnect

Disconnect

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
VOIR

VOIR

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Skin

Skin

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Flying Ace

The Flying Ace

1926
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
I Like It Like That

I Like It Like That

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Anon

Anon

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Céleste

Céleste

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Distinguished Citizen

The Distinguished Citizen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
White Sands

White Sands

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
52 Pick-Up

52 Pick-Up

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Who You Think I Am

Who You Think I Am

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
This Beautiful Fantastic

This Beautiful Fantastic

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
We Broke Up

We Broke Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
French Water

French Water

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Influenza

Influenza

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Barkley Marathons: The Race That Eats Its Young

The Barkley Marathons: The Race That Eats Its Young

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Trust Fund

Trust Fund

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
France

France

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Real Charlie Chaplin

The Real Charlie Chaplin

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cusp

Cusp

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Tarahumaras 78

Tarahumaras 78

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Big Year

The Big Year

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry