Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Toys

Toys

1992
×
★★★
Edit this entry  
26
EuroTrip

EuroTrip

2004
×
★★½
Edit this entry  
18
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★½
Edit this entry  
27
Gone in Sixty Seconds

Gone in Sixty Seconds

2000
×
★★½
Edit this entry  
24
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
22
True Lies

True Lies

1994
×
★★★½
Edit this entry  
20
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★½
Edit this entry  
19
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Love Potion No. 9

Love Potion No. 9

1992
×
★★★
Edit this entry  
31
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
★★★
Edit this entry  
30
Haymaker

Haymaker

2021
×
★★
Edit this entry  
29
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
★★★
Edit this entry  
24
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★½
Edit this entry  
17
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★
Edit this entry  
03
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Edit this entry  
01
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
31
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★
Edit this entry  
28
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
25
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
★½
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
23
2046

2046

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Edit this entry  
15
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Call

The Call

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Edit this entry  
22
Almost Heroes

Almost Heroes

1998
×
Edit this entry  
20
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Edit this entry  
17
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
World War Z

World War Z

2013
×
★★★
Edit this entry  
11
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★½
Edit this entry  
07
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★
Edit this entry  
07
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★½
Edit this entry  
06
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Edit this entry  
03
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★
Edit this entry  
29
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Edit this entry  
26
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Edit this entry