Kyle has logged 83 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Futile and Stupid Gesture

A Futile and Stupid Gesture

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
22
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★
Edit this entry  
07
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Computer Wore Tennis Shoes

The Computer Wore Tennis Shoes

1969
×
★½
Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Rainmaker

The Rainmaker

1997
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Red Violin

The Red Violin

1998
×
★★★½
Edit this entry  
15
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Farthest

The Farthest

2017
×
Edit this entry  
08
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
Edit this entry  
06
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
18
House

House

1986
×
★★½
Edit this entry  
14
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
Edit this entry  
11
Network

Network

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Rocko's Modern Life: Static Cling

Rocko's Modern Life: Static Cling

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
The X Files

The X Files

1998
×
★★½
Edit this entry  
29
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★★
Edit this entry  
29
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★
Edit this entry  
28
Twister

Twister

1996
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★
Edit this entry  
05
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★½
Edit this entry