Sort by

ally has logged 180 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Marley & Me

Marley & Me

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Click

Click

2006
×
Read the review Edit this entry  
04
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Juno

Juno

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Aftermath

Aftermath

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Human Traffic

Human Traffic

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Little Rascals

The Little Rascals

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
07
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ghost

Ghost

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Edit this entry