ally:) has logged 88 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
Read the review Edit this entry  
27
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Titane

Titane

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
I Carry You with Me

I Carry You with Me

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
F9

F9

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Annie

Annie

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Gift

The Gift

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hitman's Wife's Bodyguard

Hitman's Wife's Bodyguard

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Monster High: 13 Wishes

Monster High: 13 Wishes

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry