Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Edit this entry  
15
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Edit this entry  
11
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Edit this entry  
10
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
06
Plan B

Plan B

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Descent: Part 2

The Descent: Part 2

2009
×
★★★
Edit this entry  
28
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
Fantastic Fungi

Fantastic Fungi

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★½
Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Freaky

Freaky

2020
×
★★½
Edit this entry  
28
Tig Notaro: Drawn

Tig Notaro: Drawn

2021
×
Edit this entry  
25
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Horror Noire: A History of Black Horror

Horror Noire: A History of Black Horror

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★½
Edit this entry  
04
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Edit this entry  
19
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★
Edit this entry  
16
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★
Edit this entry  
12
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Deathgasm

Deathgasm

2015
×
Read the review Edit this entry  
06
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Female Prisoner 701: Scorpion

Female Prisoner 701: Scorpion

1972
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Edit this entry  
02
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry