allison has logged 25 entries for films during April 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Monster House

Monster House

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
C.H.U.D.

C.H.U.D.

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sinister

Sinister

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Filmworker

Filmworker

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Love

Love

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry