Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
Read the review Edit this entry  
26
Crazy in Love

Crazy in Love

1992
×
Read the review Edit this entry  
24
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Pilgrimage

Pilgrimage

2001
×
Edit this entry  
19
Werner Herzog Eats His Shoe

Werner Herzog Eats His Shoe

1980
×
Edit this entry  
16
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Romance & Cigarettes

Romance & Cigarettes

2005
×
Read the review Edit this entry  
13
These Old Broads

These Old Broads

2001
×
Read the review Edit this entry  
12
In the Cut

In the Cut

2003
×
Read the review Edit this entry  
10
The Green Ray

The Green Ray

2001
×
Edit this entry  
09
Getting Stronger Every Day

Getting Stronger Every Day

2001
×
Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Elaine Stritch At Liberty

Elaine Stritch At Liberty

2004
×
Read the review Edit this entry  
01
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Hush... Hush, Sweet Charlotte

Hush... Hush, Sweet Charlotte

1964
×
Read the review Edit this entry  
23
Ma

Ma

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
On the Passage of a Few People through a Relatively Short Period of Time

On the Passage of a Few People through a Relatively Short Period of Time

1959
×
Edit this entry  
18
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
09
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Titane

Titane

2021
×
Edit this entry  
30
My Favorite Broadway: The Leading Ladies

My Favorite Broadway: The Leading Ladies

1999
×
Read the review Edit this entry  
29
The Day of the Locust

The Day of the Locust

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Into the Woods

Into the Woods

2011
×
Read the review Edit this entry  
26
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
Read prior review Edit this entry  
26
The Hustle

The Hustle

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
Read the review Edit this entry  
15
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
Edit this entry  
11
The Late Show

The Late Show

1977
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
Edit this entry  
03
La Cage aux Folles

La Cage aux Folles

1978
×
Edit this entry  
29
Fat City

Fat City

1972
×
Edit this entry  
24
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
Edit this entry  
23
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
Edit this entry  
15
CODA

CODA

2021
×
Edit this entry  
13
Another Round

Another Round

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
Edit this entry  
11
The Landlord

The Landlord

1970
×
Read the review Edit this entry  
07
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
Edit this entry  
25
Something Wild

Something Wild

1986
×
Read the review Edit this entry  
22
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
Read prior review Edit this entry  
18
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
Read the review Edit this entry  
15
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
Read the review Edit this entry  
12
Zola

Zola

2020
×
Edit this entry  
11
Black Widow

Black Widow

2021
×
Read the review Edit this entry