Sort by

Allyson has logged 231 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sebastian Maniscalco: Aren't You Embarrassed?

Sebastian Maniscalco: Aren't You Embarrassed?

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Misery

Misery

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dottie Gets Spanked

Dottie Gets Spanked

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Auntie Mame

Auntie Mame

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Woman on the Run

Woman on the Run

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ellen DeGeneres: Relatable

Ellen DeGeneres: Relatable

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
Read the review Edit this entry  
18
Auntie Mame

Auntie Mame

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
Read prior review Edit this entry  
16
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Auntie Mame

Auntie Mame

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sudden Fear

Sudden Fear

1952
×
★★★½
Edit this entry  
13
Auntie Mame

Auntie Mame

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Auntie Mame

Auntie Mame

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Charade

Charade

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
All About Steve

All About Steve

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
30
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
The Railroad Lady

The Railroad Lady

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Edit this entry  
18
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Chasing Coral

Chasing Coral

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry