Sort by

almanza19 has logged 75 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Titane

Titane

2021
×
★★½
Edit this entry  
29
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★½
Edit this entry  
29
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
21
Play It Again, Sam

Play It Again, Sam

1972
×
★★★½
Edit this entry  
19
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Edit this entry  
15
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Edit this entry  
08
Hollywood Ending

Hollywood Ending

2002
×
★★★
Edit this entry  
02
Old

Old

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Mighty Aphrodite

Mighty Aphrodite

1995
×
★★★½
Edit this entry  
20
Ghost

Ghost

1990
×
★★★
Edit this entry  
12
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★
Edit this entry  
25
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★★
Edit this entry  
16
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★½
Edit this entry  
11
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Broadway Danny Rose

Broadway Danny Rose

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Edit this entry  
04
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Edit this entry  
02
Gilda

Gilda

1946
×
★★★½
Edit this entry  
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★½
Edit this entry  
25
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★½
Edit this entry  
24
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Take the Money and Run

Take the Money and Run

1969
×
★★★½
Edit this entry  
21
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Edit this entry  
20
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Square

The Square

2017
×
★★
Edit this entry  
20
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Adventurer

The Adventurer

1917
×
★★★½
Edit this entry  
18
News of the World

News of the World

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★
Edit this entry