Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Friendshit

Friendshit

2017
×
Edit this entry  
13
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Flee

Flee

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ascension

Ascension

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Lunana: A Yak in the Classroom

Lunana: A Yak in the Classroom

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Belle

Belle

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
Edit this entry  
30
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★½
Edit this entry  
30
Robin Robin

Robin Robin

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Windshield Wiper

The Windshield Wiper

2021
×
Edit this entry  
30
Bestia

Bestia

2021
×
Edit this entry  
30
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
The Silences of the Palace

The Silences of the Palace

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
Edit this entry  
08
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Medium

The Medium

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lamb

Lamb

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fall of Communism as Seen in Gay Pornography

The Fall of Communism as Seen in Gay Pornography

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Mirai

Mirai

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Titane

Titane

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Squid Game

Squid Game

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Patakin Means Fable

Patakin Means Fable

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
Read the review Edit this entry  
26
Moscow Elegy

Moscow Elegy

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry