Sort by

Androwlmeda🪐 has logged 250 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Good Time

Good Time

2017
×
Read prior review Edit this entry  
14
Forky Asks a Question: What Is Love?

Forky Asks a Question: What Is Love?

2019
×
Edit this entry  
13
Wind

Wind

2019
×
Edit this entry  
11
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Drive

Drive

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
One Day at Disney

One Day at Disney

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Rescuers Down Under

The Rescuers Down Under

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Purl

Purl

2018
×
Read prior review Edit this entry  
01
Float

Float

2019
×
Edit this entry  
01
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Forky Asks a Question: What Is Art?

Forky Asks a Question: What Is Art?

2019
×
Edit this entry  
25
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
Edit this entry  
20
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
Read prior review Edit this entry  
18
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Grease

Grease

1978
×
Read the review Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
Read the review Edit this entry  
02
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read prior review Edit this entry  
20
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crawl

Crawl

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry