Sort by

Alo has logged 365 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Chef

Chef

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★
Edit this entry  
30
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Happy Family

My Happy Family

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Zookeeper's Wife

The Zookeeper's Wife

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Girl

Girl

2018
×
Edit this entry  
26
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
A Kid Like Jake

A Kid Like Jake

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Edit this entry  
18
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Transit

Transit

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★½
Edit this entry  
15
Margaret

Margaret

2011
×
Edit this entry  
14
See You Yesterday

See You Yesterday

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
Judy

Judy

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Song to Song

Song to Song

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
We the Animals

We the Animals

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★½
Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Holidays

Holidays

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Abominable

Abominable

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Boy

Boy

2010
×
★★★
Edit this entry  
02
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★
Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Limey

The Limey

1999
×
★★★½
Edit this entry  
29
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Their Finest

Their Finest

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Edit this entry  
17
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry