• Before Sunrise

    ★★★★★

  • The Mask

    ★★★½

  • Forrest Gump

    ★★★★★

  • The Lion King

    ★★★★★

  • Ace Ventura: Pet Detective

    ★★★★

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★½

  • Free Willy

    ★½

  • Aladdin

    ★★★★

  • Home Alone 2: Lost in New York

    ★★★½

  • Army of Darkness

    ★★★★½

  • Tom and Jerry: The Movie

  • Beethoven

    ★½

  • Beauty and the Beast

    ★★★★

  • Career Opportunities

    ★★★★

  • My Own Private Idaho

    ★★★★½

  • Home Alone

    ★★★★½

  • Die Hard 2

    ★★★

  • All Dogs Go to Heaven

    ★★½

  • The Little Mermaid

    ★★★

  • Batman

    ★★★★½

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★★

  • Oliver & Company

    ★★

  • The Land Before Time

    ★★½

  • Cinema Paradiso

    ★★★★½

  • Akira

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★½

  • Killer Klowns from Outer Space

    ★★★½

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★½

  • Full Metal Jacket

    ★★★★½

  • Evil Dead II

    ★★★★★

  • Stand by Me

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • Asterix vs. Caesar

    ★★½

  • The Karate Kid

    ★★★½

  • Ghostbusters

    ★★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★½

  • Koyaanisqatsi

    ★★★★★

  • Vincent

    ★★★★

  • The Evil Dead

    ★★★★

  • The Fox and the Hound

    ★★½

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

  • Airplane!

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★½

  • The Twelve Tasks of Asterix

    ★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★

  • Robin Hood

    ★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★

  • The Aristocats

    ★★★

  • Asterix and Cleopatra

    ★★★★

  • Asterix the Gaul

    ★★★½

  • The Jungle Book

    ★★★★

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★★

  • Sleeping Beauty

    ★★

  • Lady and the Tramp

    ★★

  • Peter Pan

    ★½

  • Pluto's Christmas Tree

    ★★★★½

  • Alice in Wonderland

    ★★★½

  • Cinderella

    ★★½

  • Bambi

    ★★★

  • Dumbo

    ★★★

  • Citizen Kane

    ★★★½

  • Pinocchio

    ★★½

  • The Hockey Champ

    ★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★½

  • Thru the Mirror

    ★★★★★

  • The Skeleton Dance

    ★★★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★