Sort by

ty has logged 99 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Young Victoria

The Young Victoria

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Isabelle

Isabelle

2018
×
Edit this entry  
30
The Nanny Diaries

The Nanny Diaries

2007
×
★★★★
Edit this entry  
30
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Elizabeth

Elizabeth

1998
×
★★½
Edit this entry  
29
Hope Floats

Hope Floats

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Magic

Magic

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blood for Dracula

Blood for Dracula

1974
×
★★½
Edit this entry  
28
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Lake House

The Lake House

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★
Edit this entry  
26
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Queen's Corgi

The Queen's Corgi

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Mercy Black

Mercy Black

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Auntie Edna

Auntie Edna

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tell It to the Bees

Tell It to the Bees

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Brightburn

Brightburn

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Charlie Says

Charlie Says

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Creepshow 3

Creepshow 3

2006
×
½
Edit this entry  
21
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
American History X

American History X

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Unfaithful

Unfaithful

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Creepshow 2

Creepshow 2

1987
×
★★★½
Edit this entry  
20
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Resident

The Resident

2011
×
★½
Edit this entry  
20
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★
Edit this entry  
19
Birdemic: Shock and Terror

Birdemic: Shock and Terror

2010
×
Read the review Edit this entry  
19
We Have Always Lived in the Castle

We Have Always Lived in the Castle

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Copycat

Copycat

1995
×
★★★★
Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Life-Size 2

Life-Size 2

2018
×
★★
Edit this entry  
15
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★
Edit this entry