Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Wimbledon

Wimbledon

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Last King of Scotland

The Last King of Scotland

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Submergence

Submergence

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Becoming Jane

Becoming Jane

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Conspirator

The Conspirator

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Gnomeo & Juliet

Gnomeo & Juliet

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Welcome to the Punch

Welcome to the Punch

2013
×
Read the review Edit this entry  
15
Trance

Trance

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Inside I'm Dancing

Inside I'm Dancing

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Victor Frankenstein

Victor Frankenstein

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Glass

Glass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Starter for 10

Starter for 10

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Last Station

The Last Station

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wanted

Wanted

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
X2

X2

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Filth

Filth

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
X-Men

X-Men

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
By the Sea

By the Sea

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Power Rangers

Power Rangers

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Remember Me

Remember Me

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Roommate

The Roommate

2011
×
Read the review Edit this entry  
09
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry